Poradniki

Stopy procentowe, a rynek kredytów krótkoterminowych

Polityka monetarna prowadzona przez banki centralne na całym świecie odbija się na potencjał zaciągania kredytów krótkoterminowych oraz długoterminowych. W jakim stopniu? Dość sporym, szczególnie w warunkach ekonomii po kryzysie finansowym. W artykule podyskutujemy o znaczeniu stóp procentowych z perspektywy kredytobiorcy. Dzięki temu zobaczysz, w jakim momencie najlepiej ubiegać się o dodatkowe zadłużenie gospodarstwa domowego.

Stopy procentowe, a ich wpływ na rynek kredytów krótko i długoterminowych

Banki centralne stopami procentowymi regulują krótko mówiąc popyt i podaż pieniądza w narodowej gospodarce. Większość banków centralnych na świecie uruchamia konkretne mechanizmy po kryzysach finansowych, aby pobudzić podstawowe wskaźniki gospodarcze. Przy tanim kredycie rośnie zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej. Niskie stopy procentowe poza tym zniechęcają do oszczędzania, co widać na przykładzie kraju. Słabo oprocentowanie lokaty bankowe to już praktycznie powód do żartów. Tanie zadłużenie natomiast zachęca do podejmowania bardziej ryzykownych decyzji konsumpcyjnych, które i tak w znaczący sposób nie obciążają budżetu domowego. Można powiedzieć, że niskie stopy procentowe pojawiają się wraz z niską inflacją, natomiast wysokie stopy procentowe docelowo hamują procesy inflacyjne. Na razie Narodowy Bank Polski prowadzi politykę bardzo niskich stóp procentowych, ale to prawdopodobnie zmieni się w następnym roku lub w niedalekiej przyszłości ogólnie. Dlaczego? Już widać wyraźnie, że inflacja zaczyna piąć się w górę, a to ryzyko dla całej gospodarki i właściwie dla stabilności funkcjonowania społeczeństwa. Rynek kredytów krótkoterminowych, aż tak bardzo nie odczuwa wahań stóp procentowych, chociaż przy ewentualnej konsolidacji, czy zmianie banków to ma spore znaczenie. Niskie stopy procentowe powodują zainteresowanie konsumpcją, co napędza docelowo różne sektory nowoczesnej gospodarki.

Dlaczego warto poznać dokładnie politykę monetarną?

Zrozumienie polityki monetarnej to ważny krok, szczególnie dla kredytobiorców zamierzających posługiwać się zadłużeniem długoterminowym. Dzięki analizie polityki monetarnej wchodzisz w odpowiednim momencie na rynek kredytowy i po prostu nie przepłacasz. Narodowy Bank Polski informuje o swoich poczynaniach przez Radę Polityki Pieniężnej. Komunikaty RPP to bardzo ważny wskaźnik potencjalnego rozwoju rynku kredytowego. Wysokie stopy procentowe to najgorszy moment na zadłużenie, więc warto o tym pamiętać przy planowaniu domowego budżetu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.