Kredyty gotówkowe

Pozytywna historia kredytowa – po co?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo istotne z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa domowego, które chce w przyszłości finansować potrzeby pieniędzmi pochodzącymi z banku detalicznego, czy nawet z parabanku. Rynek kredytowy podlega w Polsce licznym regulacjom. Banki detaliczne bazują na prawie bankowym, czy na rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego. To powoduje, że ewentualni pożyczkobiorcy bez potwierdzonej historii kredytowej mają stosunkowo niewielkie szanse na podpisanie wartościowej umowy. Dlaczego zatem warto popracować długoterminowo nad historią kredytową? 

Przede wszystkim historia kredytowa to pojęcie związane z wiarygodnością klienta banku detalicznego, czy innej instytucji finansowej. Brak historii kredytowej nie wyklucza ze współpracy z bankiem detalicznym. W takim przypadku sugeruje się najczęściej przygotowanie dodatkowych zabezpieczeń w umowie kredytowej. Historia kredytowa kształtuje się w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli masz debet na koncie i nie spłacisz go terminowo, wtedy pogarszasz naturalnie historię kredytową. Zasięg BIK jest bardzo duży, bo obejmuje twoje zobowiązania we wszystkich bankach detalicznych, a także SKOK – ach. Monitoruje się wszystkie rodzaje kredytów, w tym karty kredytowe, debet na koncie, a nawet poręczenia innych pożyczek długoterminowych. Pozytywna historia kredytowa to ogromna przewaga podczas ubiegania się o coraz większe pożyczki. Najlepiej, abyś rozpoczynał przygodę z rynkiem kredytowym już po uzyskaniu pierwszego, dobrego zatrudnienia. Wyrobienie dobrej historii kredytowej w stosunkowo młodym buduje wiarygodność w oczach dużych kredytodawców. W takim układzie znacznie szybciej pozyskasz środki dodatkowe na założenie działalności gospodarczej, czy po prostu pod spełnienie różnorodnych potrzeb konsumpcyjnych.

Osobista historia kredytowa kształtuje się nie tylko w Biurze Informacji Kredytowej, ale także w rejestrach Biura Informacji Gospodarczej. W BIG monitoruje się właściwie wszystkich nierzetelnych dłużników. We wskazanym rejestrze można zobaczyć osoby, które nie spłacają abonamentów, czynszu, czy innych zobowiązań występujących standardowo w społeczeństwie. Banki standardowo występują o zapytania do większości rejestrów, jeżeli zaciągasz stosunkowo duże kredyty. Dobrze zatem nawiązać współpracę kredytową z bankiem detalicznym, w którym posiadasz rachunek osobisty. Wtedy cały proces udzielania kredytu gotówkowego ulega skróceniu. Warto zaznaczyć, że z rejestru Biura Informacji Gospodarczej korzysta praktycznie każdy obywatel. Masz prawo wpisać tam nierzetelnych dłużników (osoby fizyczne lub właścicieli działalności gospodarczych). Główna przyczyna odmowy banku detalicznego podczas udzielania kredytów to właśnie stosunkowo słaba historia kredytowa, brak regulowania zobowiązań w terminie, nadmierna ilość kredytów gotówkowych jednocześnie, a często również poręczenia pożyczek długoterminowych wśród znajomych.

Zobacz także:  Kredyt gotówkowy dla emerytów

Profesjonalne rejestry dłużników przydają się nie tylko do oceny historii kredytowej, ale także do wprowadzenia pewnej dyscypliny podczas spłaty zobowiązań krótko i długoterminowych. Bez odpowiednich narzędzi nacisku, a także bez regulacji dotyczących udzielania kredytów rynek ulega degradacji ekonomicznej. Bez nacisku na kredytobiorców nie ma terminowych spłat, a to w znaczący sposób wpływa na płynność banków detalicznych, parabanków, czy innych instytucji finansowych. Co myślisz o budowaniu długoterminowej historii kredytowej dla własnego gospodarstwa domowego?

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.