Lokaty

Lokata bankowa a alternatywne inwestycje

Co powoduje, że tak wiele osób decyduje się na lokaty bankowe? Jest kilka czynników, które pomogą Ci zrozumieć, że nawet w momencie gdy oprocentowanie lokat jest niewielkie, warto z nich korzystać. Alternatywne inwestycje mogą przynieść dużo większy zysk, ale nie zawsze tak jest i należy liczyć się także z możliwością utraty części swojego kapitału. Polacy niechętnie decydują się na taki krok, najczęściej ze względu na to, że cenimy bezpieczeństwo naszych oszczędności. Trudno się temu dziwić, szczególnie, że oszczędności jakimi dysponujemy bardzo często są jedyną poduszką finansową a sam proces zbierania kapitału niejednokrotnie wiąże się z wyrzeczeniami.

Lokata bankowa – plusy

Zarówno lokata bankowa jak i konto oszczędnościowe, to produkty z których może skorzystać każdy zainteresowany. Wystarczy zgłosić się do oddziału banku lub wysłać internetowy wniosek by założyć rachunek nawet w kilka minut. Nie musisz interesować się finansami czy śledzić wyników giełdy lub martwić się, że z czasem Twoja lokata przyniesie mniejszy zysk z powodu zawahań na rynku. Banki oferują usługi, które szczególnie zainteresują osoby, które dopiero zaczynają oszczędzać i nie mają żadnego doświadczenia.

Ogromnym atutem lokat w bankach jest to, że Klient ma możliwość wybierać wśród wielu, różnych usług. Pozwala to na dostosowanie produktu do wymagań usługobiorcy, co oczywiście jest bardzo pomocne gdy zależy Ci na mniej popularnym rozwiązaniu w przypadku swoich oszczędności.

By założyć lokatę wystarczy podać swoje dane i dokonać przelewu lub wpłaty na wskazany rachunek. Po wyznaczonym w umowie okresie odzyskasz zainwestowane pieniądze, a także odsetki, które zgromadzisz przed zakończeniem okresu zapadalności.

Lokaty można podzielić na krótkoterminowe, długoterminowe oraz takie które można zaliczyć do grupy pośredniej. Wyłącznie od Ciebie zależeć będzie jak długo pieniądze pozostaną zamrożone na lokacie terminowej. Coraz więcej banków nie pobiera także opłat w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Wybierając taką usługę nie musisz obawiać się utraty wypracowanych zysków gdy konieczne okaże się wypłacenie środków zamrożonych na lokacie.

Zobacz także:  Lokata z dobrymi cechami

Inwestycje alternatywne – czego możesz się spodziewać?

Ryzyko, którego się podejmujesz inwestując m.in. w dzieła sztuki, akcje na giełdzie lub inne alternatywne inwestycje może przynieść zarówno duże zyski jak i straty. Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo musisz przynajmniej poznać najważniejsze założenia konkretnej inwestycji i śledzić wszystkie wiadomości, które mogą mieć wpływ na Twoje finanse.

Decydując się na takie rozwiązanie musisz liczyć się z tym, że są one wieloletnie i czekanie na rezultaty może trwać dłużej niż kilka miesięcy. Dlatego jeżeli nie masz pewności, że oszczędności nie będą Ci potrzebne w najbliższym czasie tak zaplanowana inwestycja może okazać się nietrafionym pomysłem.

Dodatkowo często by móc skorzystać z inwestycji alternatywnej należy zgromadzić odpowiedni kapitał. W przeciwieństwie do lokat czy kont oszczędnościowych będą to dużo wyższe sumy pieniędzy. Jest to powód dla którego nie każdy może sobie pozwolić na podjęcie takiego ryzyka. Szczególnie gdy dopiero zaczynasz zbierać oszczędności lub wybierasz pierwszą ofertę inwestycji swoich pieniędzy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.