Konta młodzieżowe

Kredyt samochodowy – wady i zalety

Wiele osób myśli o zakupie samochodu, jednak niewiele osób może pozwolić sobie na to, by samodzielnie sfinansować taki zakup. Z pomocą może przyjść wtedy kredyt samochodowy. Jakie są jego wady i zalety?

Kredyt samochodowy jest bardzo często tańszy niż kredyt gotówkowy. Jednak należy pamiętać, że zaciągnięcie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością wykupienia polisy AC. Dlatego kredyt samochodowy to rozwiązanie, które wiąże się z szeregiem dodatkowych formalności. Jednocześnie jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez osoby, które chcą zakupić samochód lub inny pojazd. Bo warto pamiętać, że zaciągnięcie tego rodzaju zakupu pozwala sfinansować również zakup motocykla, skutera, autobusu, a nawet motorówki. Dodatkowo za sprawą celowości tego kredytu możemy zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci przedmiotu finansowania, przekłada się więc to bardzo często na atrakcyjne warunki. Poszukując najlepszej opcji warto sprawdzić porównywarkę kredytów samochodowy. W ten sposób szybko sprawdzimy dostępne obecnie opcje kredytów samochodowych.

Jakie są zalety kredytu samochodowego? Na pewno wcześniej wspomniany niższy koszt w porównaniu z kredytem gotówkowym. Bank stosuje bowiem dodatkowe zabezpieczenie na przedmiocie finansowania, dzięki czemu ogranicza swoje ryzyko. Najczęściej stosowanymi formami zabezpieczenia są zastaw rejestrowy, przewłaszczenie oraz cesja z polisy AC. Kolejną kwestią jest dość długi okres finansowania, rozłożenie kredytu na raty pozwala na niską kwotę płaconą miesięcznie. Dzięki temu możemy ją dopasować do naszych możliwości. Kolejna zaleta to fakt, że kredyt gotówkowy pozwala na pożyczenie wyższej kwoty w porównaniu z kredytem gotówkowym. Jednak jest on uzależniona od naszej zdolności kredytowej jak również limitów, które stosują poszczególne banki. Jednak ostatecznie kwota kredytu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowa zaleta to fakt, że możemy wybrać dogodny wariant spłaty. Zobowiązanie możemy spłacać w ratach równych lub malejący, jak również wybierając ratę balonową, która przypada na koniec okresu finansowania. Warto podkreślić, że banki dają zazwyczaj możliwość finansowania zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. Jednak maksymalny wiek pojazdu może różnić się w zależności od banku. Najbardziej mile widziane są samochody nowe. Jednak nawet celując w samochód używany mamy szanse na zaciągnięcie kredytu. Limit wieku samochodu to zazwyczaj 10 lat. Jak widać zalety kredytu samochodowego są liczne.

Jakie są wady kredytu samochodowego? Przede wszystkim obowiązkowe zabezpieczenia, pośród nich znajduje się wcześniej wspomniany zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Zastaw wiąże się z wpisaniem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu, dlatego jeśli przestaniemy spłacać zadłużenie, wtedy bank będzie mógł sprzedać nasz samochód. W przypadku przewłaszczenia bank staje się współposiadaczem samochodu, uniemożliwia to sprzedaż samochodu przez kredytobiorcę. Inną formą zabezpieczenia jest depozyt karty pojazdu. Dodatkowo wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie AC, jako formę zabezpieczenia cesja praw została zapisana na bank, co oznacza, że w razie zniszczenia albo kradzieży samochodu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto kredytodawcy. Kredyt samochodowy wiąże się też pewną liczbą formalności. Ich dokładną liczbę znajdziemy na stronie internetowej. Jest ona zazwyczaj dłuższa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Niezbędne jest między innymi przedłożenie dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, prawa jazdy czy dokumentu potwierdzającego nasze dochody.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.